szerda, március 04, 2015

31 nap a jobb blogolásért: Teszteld a blogod!

Forrás és tippek a kihíváshoz

A Parajunkee kihívása a végéhez ért, azonban most is kapunk pár hasznos tanácsot – egészen pontosan tíz módszert ajánl nekünk a mai napra, amivel a legutolsó feladatként tesztelhetjük a blogunkat. 

A soron következő tesztelési eszközök mind angol nyelvűek.

  1. Azt mondják, az ideális weblap 3 másodpercen belül tölt be. Ezt könnyen lemérheted magadnak a Website speed test-tel.
  2. A HTML és a CSS kód ellenőrzésére javasolja a  W3C Markup Validatort és a CSS Validatort – ezeket már korábban is kiemelte a Parajunkee. (Viszont én egyáltalán nem igazodom ki rajta...)
  3. A Load Impact-tel az általunk használt szervert ellenőrizhetjük és azt, hogy az mennyire tűri a nagyobb aktivitást. Ezt a tesztet is lefuttattam – noha elég neccesnek mondanám, mert feldobott egy feliratkozós/bejelentkezős ablakot, ez eléggé szúrta a szemem, noha mindenképp pozitívum, hogy kínál olyan opciót, amivel a teszt elvégezhető bármiféle regisztráció nélkül is. Hozzáfűzöm, hogy én egyáltalán nem igazodtam ki ezen a teszten az eredményeket tekintve – talán elő kellene vennem a füzetet, és elmélyülni a szerverek és egyéb webes cuccok világában.
  4. Kíváncsi vagy, hogy néz ki a blogod más böngészőkről látogatva? Csekkold a BrowserShots-ot, ami screenshotokat (pillanatnyi képernyőképeket) készít arról, miképpen jelenik meg az oldalunk a kiválasztott böngészőkön. Maga a teszt elég sok időt vett igénybe, viszont számomra ez tűnt a legérdekesebbnek, bár az ígért 115-ből csak 55 screenshotot mutatott ténylegesen (a többi vagy sikertelen volt, vagy túllépte az időkorlátot), ennek ellenére kíváncsian nézegettem.
  5. A HERA azt ellenőrzi, hogy a blogunk mennyire felel meg az Akadálymentességi Irányelveknek, azaz mennyire hozzáférhető az oldalunk fogyatékkal élő emberek számára.
  6. Az okostelefonok világában a weboldalunk mobil kinézete is rendkívül fontos, a Google Mobile-Friendly Testjével ennek is utánanézhetünk. Én erre mindig nagyon odafigyelek, lévén, hogy mobilt használok főként mindenhez, ezért fel is háborodtam volna, ha nem azt jelzi, hogy a blogom mobilbarát. :)
  7. Az Is My Blog Working több dolgot is megvizsgál, pl. rendben van-e a szerverünk, és hogy a blogunk RSS feedje működik-e. Nekem ez utóbbira ki is adta, hogy nem szuperál, lévén, hogy nem is adtam még hozzá a bloghoz. (Egyáltalán mi is az az RSS, és most komolyan, használja valaki??? *megnyitja a Google keresőt*)
  8. A nem működő linkek felderítését a Broken Link Checker végzi. Ennek a fontosságát már többször kiemelte a Parajunkee a kihívás során – én is többször lefuttattam, viszont egyszer olyan linket is nem működőnek jelzett, amit utána megnézve láttam, hogy semmi baj vele, úgyhogy nem igazán értettem, mi a baja...
  9. A Plugin SEO tüzetesen megvizsgálja a blogunkat, és jelzi a javításra szoruló hibákat. A SEO-ról korábban már szót ejtettem a kihívás során, hogy magyarul keresőoptimalizálást jelent, a Plugin SEO a tesztben viszont sokkal több dolgot ellenőriz a különböző HTML adatoktól kezdve a szerveren át, ami voltaképpen hasznos, mert javaslatokat is ad a probléma elhárítására, azonban hiába, ha nem tudunk angolul...
  10. Ha átfogó statisztikákat szeretnénk látni a blogunkról, mint például látogatottság vagy az olvasóink adatai (nem, helyszín), erre való az Alexa.

* ** *
Igazán érdekes volt kipróbálni ezeket és tesztelni a blogom, mindazonáltal nem éppen láttam hasznát mindegyiknek, sőt míg az egyik azt mondta, az oldalam gyorsan tölt be, egy másik arra figyelmeztetett, hogy túl nagy a főoldalam mérete, ezért mondjuk kevesebb bejegyzést jelenítsek meg, hogy gyorsabban töltsön be...

Kíváncsiságból, mókából is kipróbálhatjuk a fent említett teszteket, és listázott nekem pár "hibát", ami elgondolkodtatott a blogom kapcsán, hogy esetleg jobban bele kéne mélyednem, és vetni egy pillantást a felsorolt bajokra, mert talán bloggerhez képest is túl laikus lennék...??

Mindazonáltal amíg a blogom itt van, és nem keveri el a Blogger, nem igazán aggódom a szerverért vagy bármi másért; ebben a tekintetben csak annyi a dolgom, hogy a bejegyzés megírása után a közzétételre kattintsak, amit előszeretettel meg is teszek, SEO hiba ide, vagy oda.



0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése