szombat, december 12, 2015

Inspiráció

Ezúttal nem szándékozom ezernyi kifogást felsorolni és mélyebben filozofálni arról, hogy megint miért van olyan végtelen szélcsend a blogon. Őszintén szólva felesleges azzal nyugtatnom a lelkiismeretem, hogy én igenis nem érek rá, nekem igenis blokkom van, és képtelen vagyok írni, sőt, teljességgel elfelejtettem... Hiábavaló szócséplés lenne.

Az utóbbi napokban megint ráleltem az olvasás örömére, hogy mit is jelent annak a jól ismert, kedvenc szerzőnek a szemembe falni minden sorát, beleszeretni karakterekbe, belemerülni mesés világokba és elveszni a cselekményben. Rég volt ilyenben részem, még a legkedvencebbik íróm se hozott igazán lázba, most viszont újra rajongok, az olvasás éltet megint, és egyszerűen jól érzem magam. Hiányzott, akár a dacból elhagyott otthon.

Két mondat között pedig rátaláltam egy idézetre, ami igencsak fenéken billentett, és amit igencsak ki kéne tűzdelnem a falamra vagy párezerszer, mondjuk a homlokomra is tetováltathatnám, hogy tényleg ne felejtsem el egy percre sem.



Nem arra vársz, mikor lesz majd időd írni; te magad csinálsz időt rá.


Igen, az ember lehet egyszerűen túl elfoglalt, és igen, az embernek lehet írói válsága. De ha mindig csak arra várunk, mikor lesz zöld utunk valamihez, és mikor pottyan az ölünkbe csak úgy, akkor sosem fogunk menni semmire, s bár ha csigaléptekkel haladtunk is így valamicskét, az összképet nézve mindig ugyanott fogunk toporogni, mindig úgy maradunk megrekedve.


Írni nehéz. Nem elég az ihlet, az idő, az elszántság. Minél többet tudok meg az írásról, annál inkább képtelennek érzem magam rá, hogy valaha is írni tudjak, és hogy valaha is meg tudom állni a helyem ebben a fájdalmas hivatásban. Az írás nem egy szakma, úgy vélem, tanulni lehet a képleteit, megismerni az összetevőit, ha nincs meg bennem a kellő elhivatottság, sosem leszek író. Az írás egy életstílus, egy jellem, nem csupán szavakat kell egymás után dobálni, íróként kell megélnünk a pillanatokat, akkor is, amikor takarékra állva csupán befogadunk, hiszen így később átalakíthatjuk az élményt, visszaformálhatjuk szavakká, mondatokká, bekezdésekké, amelyekből talán egy nap egy szépen összekötött betűbokréta lesz; egy emlék, egy dicsőség, egy fájdalmasan magára hagyott része a lelkednek: a könyv.

csütörtök, szeptember 10, 2015

Csillagközi Robinson Crusoe MacGyverrel megspékelve

Napjaink egyik leghíresebb sci-fi regénye az Andy Weir tollából íródott The Martian, avagy hazai közönség számára A marsi. A könyv világszerte sikert aratott az utóbbi években (2011-ben jelent meg, holott én teljesen azt hittem, hogy ez valami tuti friss dolog), ezerszám imádják, mint a hosszú hétvégét, ez a felkapottság pedig hogyisne lett volna elég a megfilmesítéshez - erről azonban kicsit később.

S hogy mi lehet a siker titka? Egyszerű: ez a könyv ugyanis zseniális, mindjárt el is mondom, miért.

A sztori

Mark Watney botanikus és gépészmérnök, a NASA űrhajósa, aki az Ares 3 program keretében egy, marsi időszámítás szerint 31 napos küldetésen vesz részt öt másik társával együtt. Minden zökkenőmentesen halad egészen a hatodik szoláris napig, amikor is nem várt homokvihar támad a bázisukra. Félve az esetleges katasztrófától, a csapat vezetője, Lewis parancsnok az evakuálás mellett dönt, ám az űrhajóhoz vezető út során Watney-t elsodorja egy letört antenna darab, s mivel a csapat többi tagja halottnak hiszi, nélküle menekülnek el a bolygóról. Watney azonban csodával határos módon túléli a balesetet, ezután folytonosan meg kell küzdenie a marsi viszonyokkal, illetve saját baklövéseivel, aminek következtében majdnem mindig élet-halál helyzetbe kerül.


Mennyire elcsépelt az elcsépelt?

Tömérdek sci-fi boncolgatta már az űr sivárságát, és csupán a Marsról is rengeteg film készült (A Mars mentőakció, A vörös bolygó), ezért az első gondolatom nagy szkeptikusan az volt: 

"Kell egyáltalán nekünk egy újabb ebből a témából? Tudnak valóban valami újat mutatni?" 

Nem hittem volna, de a válasz egy egyöntetű IGEN!


Azt mondanám, a könyv sikere Watney karakterében rejlik. A humora valami eszméletlen, hála neki, napi szinten hülyének nézhettek a buszon, amikor magamban röhögtem olvasás közben, de akinek egyetlen arcizma se rándul az egymás hegyén-hátán előforduló aranyköpésektől, annak vagy a humorérzéke vagy az agya halott, vagy nagy valószínűséggel mindkettő. 
Szerettem volna kiemelni mondatokat, de egy idő után - kb 1-2 oldal - rájöttem, hogy komplett fejezetnyi szövegeket ki tudtam volna gyűjteni, és őszintén szólva az elejétől a végéig imádtam minden betűjét, olyan maradandó élményt okozott nekem maga az olvasás, hogy ilyet régen éltem át, ezért úgy ítélem, nem lehetek teljesen elfogult, hiszen átlagos könyvek ritkán szórakoztatnak ennyire, én pedig olvastam már egyet s mást.

Az alapötletben voltaképpen nincsen semmi új, tulajdonképpen sok-sok más helyeken megtalálható eseményekből épül fel. Emberünk ezúttal nem hajótörést szenvedett, hanem egy véletlen folytán hátrahagyták, a lakatlan szigetből pedig egy emberi életet fenntartani képtelen, szép piros és homokos bolygó lett. Ami mégis egyedivé teszi, az Mark stílusa, illetve ahogy a könyvet felépítette a szerző: a történéseket a marsi bejegyzései és a mindent tudó kívülállóként leírt elbeszélések mesteri módon összevegyített elegyéből tudjuk meg, ez pedig egyáltalán nem zavart, mindkettőt élveztem, noha kétségtelen, hogy Watney elszólásai viszik a prímet.




Na de azért...

Ami kicsit az idegeimre ment, hogy amikor Marknak végre valami sikerült és kecsegtetőnek tűnt, hogy valóban hazajut a Földre, akkor tuti mindig elromlott valami. A Trónok harca után teljesen levedlettem magamról azt a téveszmét, miszerint a főhősnek soha nem lehet semmi súlyos baja, mindig életben marad és győz, blabla, ott ugyanis az alkotó George R. R. Martin egy interjúban ki is fejtette, regényével az volt a célja, hogy az olvasók féltsék a kedvenc karaktereiket, és ne bújjanak amögé, hogy úgysem lesz semmi komolyabb bajuk, hiszen főszereplők.
Watney-nek mindig beütött valami gikszer, ami egyenesen szorongóvá tett; szabályosan rettegve anticipáltam, ugyan mi lesz majd a következő agyrém. Nem igazán tudom megítélni, hogy ez mennyire volt jó vagy nem, hiszen a hangsúly azon volt, hogy Watney mindig feltalálta magát, és folyvást felülkerekedett a nehézségeken, az ebben lévő üzenet pedig igencsak sokat jelentett számomra. Sose add fel, csak küzdj tovább.

Ugyanakkor kicsit feleslegesnek érzem a rengeteg gikszert és mennykőt, ami rendre beütött, hiszen a végkifejlet ugyanaz maradt, és kicsit túlspilázottnak érzem, amin Marknak keresztül kellett mennie. Ezt nem mondanám súlyos negatívumnak, csak elgondolkodtatott, hogy mi értelme a happy endnek, ha minden csak cukormázas, és nem történik semmi halálos, illetve mi értelme az apró katasztrófáknak, ha a végén úgyis megúszik mindent a főhős? Olyannak tűntek Watney megpróbáltatásai, mint az utolsó tanítási vagy munkanap karácsony előtt.


Az egyetlen dolog, ami nem tetszett, az is az angol miatt, hogy telis-tele van a sztori matekkal, biosszal, kémiával és minden más nyalánksággal, amikből még magyarul is totál hülye vagyok, angolul olvasva a könyvet pedig csak azt tudtam felfogni, hogy az oxigén és a szén-dioxid képlete még azután is ugyanaz, hogy évmilliók óta utoljára hallottam a suliban. (Nagyon öregnek érzem magam tényleg, pedig csak 24 vagyok...)
A következő, ami kicsit nehézséget okozott, hogy az egyes NASA cuccokat megjegyezzem, hogy mi micsoda a mozaikszavak alapján. Többről egyelőre nem nyilatkozok, ugyanis még magyarul is el akarom majd olvasni egy kicsivel később, ezért előfordulhat, hogy úgy mégis jobban fogok érteni bizonyos dolgokat.
A szerelmi szálról nem tudom eldönteni, hogy felesleges húzás volt bele, mindenesetre iszonyúan cuki Johanssen és Beck, úgyhogy azt mondanám, kellemes kontraszt volt Watney folytonos haldoklásával szemben. 


Összességében, ez egy rohadt jó könyv, és ezer csók és hála a szerzőnek érte, mert életem egyik legnagyobb olvasási élményét nyújtotta, és a borítókat egyenesen imádom, és a karakterek is nagyon szerethetők, főleg az Ares 3 legénység és Mitch Henderson. Ha osztályoznám... hát szó mi szó, nem tudom, mert bármilyen skálát hoznék össze, nincs az az érték, ami kifejezi, mennyire jó ez a regény, a végtelen meg mégiscsak hülyén nézne ki, vagy ha azt írnám, hogy 7944563971142/10.

Még a filmről...

Ezúttal nem égtem véres felháborodásban, amiért egy újabb könyvet akar elrontani Hollywood, ugyanis most a filmről halottam előbb, és csak azután tudtam meg, hogy ezt is egy bestsellerből gyártják. Nem hazudok, amikor megtudtam, hogy Matt Damon játssza Watney-t, eléggé morci lettem (Na meg egyebek közt csalódott, mert informálatlanság miatt beleéltem magam, hogy biztos a kis kedvencem, Sebastian Stan viszi a főszerepet.), és a trailerek alapján se győzött meg úgy igazán... egészen addig, amíg nem láttam a trailer 2-t. Ez utóbbi ugyanis sokkal jobb, mint az 1. és a nemzetközi, szóval ha a végleges filmváltozat ahhoz hasonló lesz, én szerintem nagyon boldog leszek a végkifejlettel. Az eddig látott videók alapján a Gravity-hez hasonló szorongós hangulatúnak tűnik, viszont remélem, a vizuális effekteket nem fogják túlzásba vinni, azt ugyanis rettenetesen utálom és kizökkent, ha a képről kirí, hogy csak oda van ügyködve olcsó Photoshop munkával, remélem, egész élethűen tudják majd visszaadni a marsi körülményeket és Watney izoláltságát.

Röviden: október 1., gyere már!!



hétfő, szeptember 07, 2015

Őszbe fordulva

Megint hideg van. Ha lehetek őszinte, sosem értettem azokat az emberi lényeket, akik azt őszt és a telet részesítették előnyben. Jó, beismerem, hogy nyáron tényleg lehet tikkasztó a hőség, de hát...


"Ha fázol, csak magadra veszel egy újabb réteget, viszont ha iszonyú meleg van, egy idő után nem tudsz hova vetkőzni" - oké, oké, igaz, de kérem én! Egyenesen utálok fázni, a fázásnál pedig csak egy dolgot utálok jobban: ha melegen kell öltöznöm. A pulcsi mindig zavart, a farmer sose elég meleg, a csizmám folyton beázik, kerüljön kétezerbe vagy tízszer annyiba, a kabáttal meg csak a baj van; helyet kell neki keresni, aztán szépen el is lehet hagyni.

Szó mi szó, szeretem az ősz tarka színeit, a tél mesés csillagképeit, de a hideg akkor is túl hideg, a napfény túl messze van a felhők vastag sávja mögött, a tavaszból pedig sose elég. Nem is a nyár hiányzik igazán, hanem az a mámoros időszak, amikor a madarak reménnyel telve zengenek, amikor a pollentől eldugul az orrom, és mindenféle növény életre kel, virágzik. Bárcsak tovább tartana a tavasz, bárcsak lenne egy hely, ahol sosincs vége.

A filozofálást félretéve, még mindig tűkön ülve várok, hogy feltalálják a hordozható radiátort, a meleg kabátot - bízom Bennetek, japánok! -, vagy ha már rég megalkották ezeket a csudijó cuccokat, miért nem lett tömegcikk, hol vannak a fincsi leárazások, kiárusítások?
Mivel azonban tudom, megunnám a folytonos tavaszt is, lehet felőlem ősz és tél, csak miért olyan szemét az idő, hogy a kellemesebb hónapok sokkal gyorsabban elmennek, az a depis hat hónap meg alig csoszog...

Persze a hidegnek is megvannak a maga előnyei, pl. nem olvad el a laptopom, amikor ezerrel nyüstölöm, hiszen a hűvösebb idő miatt nem tud annyira felmelegedni, de hát az ujjaim is befagynak félúton gépelés közben... Eggyel több ok arra, miért nem tudok írni.

* ** *

Már második hete abszolút kedvenc Halsey Badlands c. albuma, 
szeretettel ajánlom minden kedves zenekedvelőnek. :)


csütörtök, augusztus 27, 2015

A férfi szemszög

Gimnáziumi magyartanárom szavaival élve, "a jó író az, aki az ellenkező nemű karaktereket is élethűen tudja ábrázolni". Mélyen a szívemre vettem eme kijelentését, hiszen egyénileg mindig is nehezemre esett megérteni a fiúkat, és úgy gondoltam, képtelenség velük igazán kommunikálni, hiszen a fene tudja, hogy is működnek... 

Oké, oké, lényegében mindenki tisztában van azzal a sablonos sztereotípiával, hogy a férfiak bizonyos testrészük után mennek, de kérem, én minőségi író szeretnék lenni, és mellőzni akarom, hogy bármelyik regényötletem vagy karakterem ilyen klisékre épüljön.

Tömérdek férfi karakterrel találkoztam különböző olvasmányaim során, filmekben, vagy akár a puszta életben, mégis mindig nehézkesen álltam hozzá a sajátjaim megalkotásának. Mi van, ha túl triviális alak lesz, banális személyiségjegyekkel, illetve attól is ódzkodtam, hogy a ló túloldalára essek, és "túl lányos"-nak írom végül meg. Talán milliónyi tanulmányt és dokumentumfilmet is bedarálhattam volna arról, miként is lehet velőig hiteles ellenkező nemű karaktert életre kelteni, lehet akkor is pocsékul tákolnám össze...


Pedig a feladat nem is olyan lehetetlen, és a férfiak jóformán csak a szemmel látható különbségekben térnek el tőlünk, mindjárt el is mondom, miért.


Talán még idén tavasszal esett meg, hogy a buszon ülve megakadt a szemem egy srácon: nagyon macsósan festett, azt mondanám, minden szál haja gondosan fel volt zselézve, és úgy összességében ápoltan, igényesen nézett ki. Egy tipikus tinédzser volt, ami azonban felkeltette a figyelmem, az, hogy a legváratlanabb pillanatban lazán felemelte a napszemüvegét az öléből, és maga elé tükörként tartva igazgatni kezdte a haját, akár egy hiú szépségkirálynő. Engem ez olyan mértékben meglepett, és egyszerre olyan hülyének éreztem magam, hogy miért kellett nekem hosszú éveken át valami ufóként tekinteni a pasikra, mikor - legyen bármilyen meglepő - ugyanolyan érző, vérző lények, mint nőnemű önmagam. Úgy éreztem, sokkal jobban  közel állnak hozzám, hiszen elsősorban totál fura, beskatulyázhatatlan, megismételhetetlen egyedi emberekről van szó, akik a világ legfurcsább, legösszepárosíthatatlanabb módján képesek felépülni, lehetetlenség kettő egyformát találni, és elsősorban saját magam vezettem félre a társadalom szexista kis beidegződéseinek bedőlve, hogy valóban akkora nagy különbségek vannak lány és fiú, férfi és nő között.

Ahogy egy nő kedvelheti az autóversenyzést, egy férfi is szerethet főzni, lehet önimádó vagy hiú anélkül, hogy bárminek is titulálva kéne lennie, és ez így van jól. Rájöttem, nem a karakter neme a fontos, hanem a karakter maga, mert az teszi élővé, miben egyedi és miben közhelyes, a szaporító szervek formája és elhelyezkedése pedig másodlagos.


Persze még mindig tartok attól, hogy helytelenül írok meg egy férfi karaktert, férfi szemszögektől pedig mindig is féltem, bár van pár a repertoáromban, úgy érzem, egy kisebb darab tégla legördült a vállamról, és egy fokkal lazábban állok neki pasikról írni, mint azelőtt.


* ** *

Az első férfi szemszögem itt olvasható, bár nem is tudom, direkt belinkeljem-e, hiszen évekkel ezelőtt dobtam össze ezt a kis szösszenetet, és már alig emlékszem rá... Most viszont beleolvasgattam, és rendesen ég is a fejem, mint úgy általánosan az összes "régi írás" kapcsán - engem rendre lesokkol, és úgy alapjáraton a föld alá tudnék süllyedni minimum hatvan kilométerrel, hogy voltam képes ilyen baromságot papírra vetni és betáplálni a gépbe... 

kedd, augusztus 25, 2015

Könyves kérdezz-felelek

Eddig inkább csak tumblr-en botlottam kérdezz-felelek posztokba, amiket nagyon élveztem kitöltögetni, akkor is, ha alkalomadtán hatszor betaggeltek, és sokadszorra kellett megcsinálnom... Viszont a kérdések  mindig változatosak voltak, ugyanis láncszerűen zajlott az egész; miután megválaszoltuk a kapott kérdéseket, magunknak kellett újakat feltenni, és betaggelni másokat, hogy válaszolják meg, és alkossanak ők új kérdéseket, aztán így tovább, amíg meg nem unta valaki és/vagy szépen lassan lecsengett az egész. Igazából én nagyon szerettem, viszont máig úgy gondolom, hogy nagyon "örülhettek" azok, akiket bejelöltem, de hát a mókás, interaktív dolgokért olyan izgi az internet végtére is, nem?

Annie-nél láttam meg ezt a book taget, ami első látásra megtetszett, noha szerintem nem töltöttem volna ki magamtól, ha ő nem nógat vele kicsit. Ezért pedig hálás köszönetem, mert nem szép, hogy ellustulok megint, és alig írok valamit.

No de most felkötöm a nadrágom, és nekiveselkedek, hogy posztolhassam az első book taget a blogomon! *dobpergés, ta-ta-ta-daaam*


1. Hogy találsz új olvasnivalókat?

Pff..., a legvéletlenszerűbb módon. Általában csak úgy random belebotlok valahol egy címbe, borítóba vagy szerzőbe, ami felkelti az érdeklődésem, onnantól kezdve nekem MUSZÁJ megszereznem és elolvasnom. A forrás elég változatos, egy online hirdetéstől kezdve egy könyvespolcon át bárhol megakad a szemem egy-egy könyvön, ámbár leginkább a könyvtárból kölcsönzöm ki, amit a szemem éppen megkíván.


2. Miért kezdtél el olvasni?

Hmm, hát elsősorban azért, mert muszáj volt: viszonylag nehezen tanultam meg olvasni, és anyukám nagyon komolyan vette, amikor elárultam neki, hogy fekete pontot kaptam alsóban, amiért nem tudtam hangosan felolvasni, ezért aznap nem engedett lefeküdni, amíg nem tudtam rendesen elolvasni a feladott szöveget a tankönyvben. Az én hibám volt részben, mert 1.: nem kellett volna elmondanom neki, de hát naiv voltam és féltem, no meg előbb-utóbb úgyis megtudta volna a tanártól, 2.: nem este kellett volna kicsúsznia a számon, miután már lefeküdtem az ágyba, de hát azt reméltem, akkor már megúszom a tanulást.

Tudom, ez elég sablonos válasz, hogy "azért kezdtem el olvasni, mert kellett", de őszintén szólva nem is emlékszem... A kötelezőket sosem szívleltem, mert hát kis lázadó típus vagyok, és nem imádom, ha köteleznek valamire, és szerintem általános iskola felső tagozatig nem is nagyon szerettem olvasni, inkább csak magazinokat, cikkeket olvasgattam, és úgy igazán 12 éves korom környékén szoktam rá a romantikus regényekre. Akkor volt, hogy saját magam miatt akartam elolvasni egy regényt, nem pedig azért, mert megparancsolták nekem. Persze biztos olvashattam korábban is ilyen-olyan könyveket a könyvtárból, mert a csillagászat mindig érdekelt, de leginkább a fenti gyerekkori és ez a későbbi emlék az, ami úgy megmaradt bennem, talán azért, mert az egyiket negatív, a másik pedig pozitív élményként éltem meg.


3. Hogy változott az ízlésed az elmúlt évek során?

Eleinte amolyan ismeretterjesztő, enciklopédia-féle könyveket habzsoltam, mert mint mondtam, a csillagászatért nagyon bolondulok, és mindenfajta könyvre rátettem a mancsom, amit csak értem. Tiniként merültem bele a romantikus regények világába, de úgy igazán a sci-fi az, amiért lüktet a vérem, noha elég keveset olvastam, ami viszont szégyen. (Most komolyan, nem is értem...!) Szeretem a krimit is, úgyhogy azt hiszem, egyszerűbb, ha azt mondom, mindenevő vagyok, viszont a vámpíros tömegkönyvektől még mindig túladagolásom van - akkor is, ha sokat nem olvastam, csak a polcokról lógva üldöztek -, mert annyira ott volt mindenhol, hogy azóta megcsömörlöttem a témától, pedig a fantasyt és misztikumot is nagyon szeretem.


4. Milyen gyakran veszel könyvet?

Sajnos nem olyan gyakran, mint szeretnék. :/ Leginkább a könyvtárakból csemegézek, vagy ebookokat olvasok, de az egyik álmom egy hatalmas házi könyvtár, mindenféle olvasnivalóval és egy hangulatos sarokkal, ahová le tudok telepedni, lehetőleg ablak mellé. *.*


5. Hogyan reagálsz, ha nem tetszik egy könyv vége?

Képes vagyok napokig rágódni és szomorkodni, mert nagyon bele tudom élni magam a sztoriba, és már szimplán az is rossz, ha vége a könyvnek, nekem pedig vissza kell térnem az unalmas hétköznapokba, úgyhogy eléggé meg tud viselni, ha valaminek "csúnya vége" van, viszont valamilyen érthetetlen módon szeretem is, mert a happy end néha túl sablonos, legalábbis én unom.


6. Meg szoktad lesni a könyv végét?

Meg ám! Ez az egyik, úgymond "szertartásom", minden könyvvel eljátszom, hogy az első mondat után hátralesek elolvasni az utolsót, ami eléggé nagy spoiler is lehet, viszont az első oldalak után rendre elfelejtem. Igazándiból nem is nagyon vágom, mi az értelme, inkább egy szokás már, ami hozzám nőtt. Sokáig azt hittem, egyedül vagyok ezzel, és mindig nevettem magamon, de a világhálónak hála, elég sok hozzám hasonló zakkanttal futok össze online, amitől jobban érzem magam :D


7. Puha borító vagy kemény kötés?

A puha borítót én valamiért "szebbnek" találom, no meg olcsóbb is, ami számomra nem elhanyagolható szempont, ugyanakkor a kemény kötés masszívabb, tartósabb, és önvédelemre is egész jól használható, szóval...


8. Hol és mikor olvasol legszívesebben?

A bejárati ajtó küszöbén, a családom legnagyobb örömére, ami nem tudom megfogalmazni miért, de úgy alapvetően egy kellemes hangulatú hely, és szívesen ücsörgök ott, ha olvasok, vagy bármi mással foglalatoskodok. A szabadban szintúgy szeretek olvasni, különösen a hintaágyban, az a második kedvenc helyem, azt hiszem.


9. Mik azok a hülye apróságok, amik a legjobban kiborítanak egy könyvben?

Hát lehet lesz pár...

  • rengeteg volt - ez konkrétan annyira az agyamra ment, hogyha írás közben egyet is leírok, azonnal ki kell javítanom, akkor is, ha az első és egyetlen az egész oldalon, viszont tudom, hogy ez már eléggé cinkes. Az egyik kedvenc szerzőm Nora Roberts, és képes voltam az első fél oldal után letenni az egyik regényét, mert a magyar fordításban annyit voltoztak, hogy egyszerűen zavart, és folyton kizökkentett. (És ez nekem eléggé durva volt, mert ettől a szerzőtől aztán mindent olvasni szoktam, amit csak értem.) Azóta szerintem nem is olvastam semmit magyarul, mert elment a kedvem.


  • szóismétlések,


  • szerelmi háromszög - bár olvastam jót is,


  • szexjelenetek, amik már inkább röhejesen vannak megfogalmazva,


  • pontatlan fordítások - talán én vagyok túl kötözködő, de megesett, hogy valami annyira kirítt nekem a szövegből, hogy csak énekelt, hogy félre van fordítva,


  • elírások, egyéb gépelési és helyesírási hibák - egy könyv számomra olyan értékű, mint egyeseknek a Biblia, egyszerűen szentségtörés, hogy jóformán egyetlen olyan könyv nincs, amiben ne lenne valami elrontva, legyen az egy-egy betűcsere, betűelhagyás vagy rossz ragozás.
Több hirtelen nem jut eszembe, úgyhogy inkább megállok, mert már idegesítően hosszúnak érzem a válaszaim :D



10. Mi az, amivel azonnal rabul ejt egy könyv?

Tudom, nem etikus a külső és a látszat alapján ítélkezni, de elsősorban egy könyv borítója az, ami felkelti a figyelmem. Megtörtént, hogy egyszer egy regénynek olyan jólkinéző borítót alkottak, viszont elolvastam a fülszöveget, és valahogy nem jött be, illetve fordítva, egyszerűen volt valami a borítóban, amitől nem volt gusztusom a könyvhöz, pedig a sztori kecsegtetően hangzott.
A második a cím, illetve ha van egy szerző, akit megkedvelek, tőle már automatikusan olvasni szoktam mindent.

* ** *

Hát íme, azt hiszem, több is voltam már, mit szükséges. Ez a baj velem, írásban dől belőlem a szó, de ha ugyanezt szóban kérdezték volna tőlem, akkor max. egy-egy végtelen hosszú öööööö-t mondtam volna minden kérdésnél. :D


Ha kedvet kaptál, töltsd ki Te is ezt a book taget - akár alul kommentben -, illetve ellinkelhetitek a válaszaitokat, ha esetleg van saját blogotok, sőt, Ti is bejelölhettek, meghívhattok másokat is, hogy töltsék ki! Szívesen olvasok ilyen kérdezz-feleleket és személyesebb bejegyzéseket, és szeretek új blogokat találni, szóval csak hajrá! :) 

szombat, augusztus 15, 2015

Az író legjobb barátja

Amikor édesanyámnak arról panaszkodtam, hogy használhatatlan a laptopom, és nem tudok írni, a következőket felelte:

"De hát régen kézzel írtak..."

Erre én azonnal védekező módra váltottam, és elkezdtem sorolni mindenféle indokot, hogy azért mégis rengeteget fejlődtünk azóta, folyton haladunk a korral, és minek vesződjek én tollal és papírral, hogy aztán csak egy ronda kriksz-kraksz legyen az egyedüli végterméke az erőfeszítéseimnek, mikor virtuálisan sokkal könnyebben megy az írás, egyszerűbben javíthatok akár egész bekezdéseket, és különben is, sokszor a pötyögő ujjaim nem bírják tartani a lépést a száguldó gondolataimmal, hát még mennyire veszteséges lenne itt nekem kézírással bajlódni... Végül is érthető, nem?

Így hát, kérem szépen, hónapokon át csak nyavalyogtam, csak okokat kerestem és kifogásokat gyártottam, hogy a napi kötelező elfoglaltságom miatt még csak időm sincs, és amúgy is, én túlságosan fáradt vagyok írni, és telefonon már egyáltalán nem is lehet, mert Szóval sejthetitek, miről van szó. 

Ami azt illeti, meglehetősen energiatakarékos vagyok, és mint mindenkit, engem is gyakorta gátol az a két, röhejes sablonhelyzet, hogy amikor írni akarnék, időm nincs, amikor pedig időm van, kedvem nincs. Komikus.
Idén már azt is megkérdőjeleztem magamban, egyáltalán akarok-e még írni, hiszen millió személyes problémám lett az írással és a megjelentetéssel is, és egyre inkább kezdtem úgy hozzáállni, hogy egyre kevésbé érdekel, talán mégsem nekem való, talán csak egy gyér hobbi volt, hiszen úgysem voltam olyan kimagaslóan jó benne.

Nos, erre a kérdésre a választ nem tudom, csak azt, hogy írni még mindig szeretek, akkor is, ha kicsit kuszábbak a gondolataim a kelleténél és nehezebben kifejezhetőbbek, és bár jelenleg kevesebb szabadidőm is van, de ha ezentúl se leszek produktívabb írás-blogolás terén, az most már csakis rajtam fog állni, nem a rossz laptopomon, hiszen...

Az én legjobb barátom

Kétségkívül az az eszköz, amivel írni képes, jelentheti a legtöbbet egy írópalánta számára. Manapság virtuális ketyerék fölött  alatt, mellett, rajta, benne?  görnyedve töltjük az időnk java részét, aki pedig egy regény megírásába vágja a jelképes fejszéjét, jelentős perceket fog vesződni vele, írjon bármin, bármiféleképpen. 

Az én kedvenc íróeszközöm a laptop, hiszen sokkal gyorsabb, mint bármelyik okostelefon és tablet, és bár sokkal nagyobb az esélye annak is, hogy közösségi oldalakon vagy itt-ott kötök ki írás helyett, mégis jobban szeretek gépelni rajta, számomra sokkal hatékonyabb, mint bármi más, amit eddig próbáltam.

És most meg is tehetem, hogy nyugodtan belefeledkezek a betűk egymás utáni ritmikus lecsapásába, elandalíthat az a kattogó zaj, mert új legjobb barátom lett, mégpedig egy grafitszürke Acer Aspire E15 személyében, aminek annyira örülök, hogy muszáj megosztanom a nagyvilággal és mindenkivel.

Mindenképpen muszáj volt valami pöpec képet összetákolnom
(Egy egész napba telt.)

Amilyen szerencsétlenül éreztem magam az utóbbi időben, most egészen meglepett, hogy a többévnyi gépes kínlódásom után  remélhetőleg minimum egy évig  gondtalanul írhatok, blogolhatok, szerkeszthetek képeket, és csak úgy átlag garázdálkodhatok a neten. Egyelőre alig van pár progim telepítve, mert nem akarom azonnal telibarmolni minden hülyeséggel, ahogy az összes kütyümet szoktam, no meg még ismerkedő fázisban vagyok a Windows 8-cal is, ami egyébként jól ki is akasztott, mert a 7 után nem igazán állt kezemre...
A legnagyobb hiba a gépezetben eddig, hogy a Touchpad eléggé máshogy működik, értem ezt úgy, hogyha le akarok görgetni, akkor felfelé kell húzni ráadásul két ujjam!! , mint az érintős telefonokon, tableteken. Ezt felfedezni vagy beletelt egy órámba, és már be is paráztam, hogy hibás a Touchpad, de már háromnapnyi folyamatos gépfüggés után kezdek belejönni az újfajta kezelőfelületbe. (Talán még az akut csempeellenességem is enyhült valamelyest.)
A másik nagy meglepetés, hogy életemben először van numerikus billentyűm is, így a billentyűzet kicsit össze van préselve, ami miatt a Delete helyett folyton Num Lockot, az Enter helyett 7-est, a Shift helyett meg Í-t csapok le.


A bejegyzés lezárásához közeledve elmondhatom, elég nagy az esélye, hogy megint befüggök, és reggeltől estig, kaja helyett is a gépet fogom csak kínozni, és bár próbálom visszafogni is magam, hogy csak akkor használjam, amikor tényleg kell is, mert valóban produktívan akarom tölteni a laptop előtt vesztegetett időt, így remélem, hamarosan előrukkolhatok egy újabb novellával itt a blogon, mert igencsak régen írtam/posztoltam valamit szimpla bejegyzéseken és saját fanficeken kívül... Utóbbinak persze top secret státuszban van a nagy része, és valószínűleg meg is fognak maradi csak magamnak.


Ha pedig csevegni lenne kedved, alul kommentben kíváncsian várom, Neked mi a kedvenc eszközöd, módszered írásra? (Én bár szeretem a modern technológiát, minden vágyam egy írógép...)

szombat, július 25, 2015

Az önértékelésről

Legyen az ember egy egyszerű alkalmazott vagy magas célokat maga elé tűző művészlélek, legtöbbünk vágya az elismerés. Keményen dolgozunk nap nap után, hogy az a fránya főnök végre megveregesse a vállunk, elszántan töltjük fel a munkáink az online világ végtelenjébe, várva, mikor figyelnek ránk végre fel... Ezernyinél több példát is felsorolhatunk, és talán nem lódítok, ha azt mondom, minden egyes földi léleknek rettentő jól tud esni, ha akármilyen formában is megdicsérik.

Már gyermeki kortól kezdve figyelemért küzdünk, vágyjunk csupán szüleink elismerésére, később egy nagyra becsült mentor sokat érő szavaira, vagy a "vetélytársunk" méltatására, akire olyan nagyon felnézünk. Egy egyszerű "Jó a ruhád!" is rengeteget tud jelenteni a sokszor szürke mindennapokban, amikor mindenki jobbára csak magával van elfoglalva, illetve azon versenyeznek, kinek szól hangosabban a kúl zenéje az utcán. Mindig úgy gondoltam, egy váratlan bók nagyon feldobhatja az ember napját, s mivel mindig is szerettem örömet szerezni, szívesen dicsérek meg másokat, mert szeretem látni azt a boldogságos mosolyt az arcukon... Ugyanakkor kicsit félek is, nehogy félreértsék, rosszul vegyék a szándékom, esetleg valaki csak zavarba jöhet tőle, így a legtöbb esetben mindig várok egy kicsit, míg legyőzöm a bátortalanságom, és ki merem mondani azokat a szavakat. Pedig azt kívánom, bárcsak mindenki ilyen lenne: őszintén, önzetlenül kedveskednénk egymáshoz – és igen, az egyéb alulfejlett férfiformák csinos nők után történő fütyülése ez alól szigorúan kivétel.

Visszatérve a fő témához, becsvágyónak lenni úgy gondolom, nem bűn. Viszont ha átesünk a ló túloldalára, és a munkánk és saját értékünk mások elismerésében mérjük, az nem csupán az önértékelésünknek tesz rosszat, de akár a saját leleményességünk, a kreatív energiáinkat is elpusztíthatja.

Megint csak magamból indulok ki: gyakran megesett – megesik –, hogy egyszerűen csak elvárom másoktól, hogy felfigyeljenek rám, hogy illessék pár szép szóval a képeim, az írásaim, a rajzaim. Az esetek 101%-ban ezt sose kapom meg, és különösen fáj ez valaki olyan esetében, akire még valamilyen szinten fel is nézek, illetőleg számítana a véleménye.
Észrevettem, hogy butaságot csinálok, hiszen úgy kezdtem osztályozni magam, hogyha nem kapom meg azt a bizonyos elismerést, akkor nem is vagyok jó. Ez pedig őrületes hiba, hiszen hiszem, hogy egy jó művész – lelje bármiben is kreativitását –, nem mások véleményére ad, nem másoktól vár elismerést, hanem önmagának akar megfelelni.

Persze nem azt mondom ezzel, hogy a visszajelzések egyáltalán nem fontosak! De mint mindent, ezt is mértékkel; nem szabad, hogy túl fontosak legyenek számunkra, és letargiába essünk, ha nem kapjuk meg. Úgy vélem, minden földi teremtmény különleges, egyedi értékkel bír, ami nem mérhető szavakban vagy számokban. Egy sikeres művész az én szememben attól sikeres, ha tisztában van önmagával, a képességeivel és az értékeivel, nem száll el magától, ha jó kritikát kap, nem esik depresszióba, ha esetleg rosszat, illetve a negatív kritikák közül is ki tudja szűrni, ami neki hasznos és építő jellegű. 

Várhatunk a vállveregetésre, azokra a bizonyos szavakra és a számokra, és igen, a fellegekbe is repíthetnek, de ha nem is azonnal, mindenképp észre fogod venni, hogy ezek mit sem jelentenek igazán, és ami igazán fontos, hogy önmagad túlszárnyald, ki tudd fejezni, és olyat hagyj hátra a világban, amire elsősorban büszke lehetsz, ami te vagy, és soha senki nem tudta volna úgy csinálni, ahogy te – hiszen erről szól a játék, hogy ne egy népszerű puzzle egyetlen darabkája legyél, hanem egy színes mozaik, kinek párja nincsen.

kedd, július 21, 2015

Íróeszköz: Character Generator

2014 októberében Íróeszköz címmel arról számoltam be, hogy én, mint 21. századi, írni imádó leányzó egészen pontosan mivel is írok. Ezen az ötleten felbuzdulva gondoltam ki egy sorozatot, amiben olyan telefonos és egyéb alkalmazásokat veszek górcső alá, amik egy modern írópalánta számára hasznosak lehetnek, és első sorban amiket én magam is használok nap mint nap, illetve éppen csak megismerkedem vele, de használni tervezem.

Előzőleg a Writing prompts és a Story Plot Generator nevű, angol nyelvű Androidos alkalmazást hoztam el nektek – fejlesztőjük az ARC Apps –, most pedig a Character Generator kerül terítékre, ami szintén ingyenes.

Inspiráció és kihívás

Megérintett a múzsa csókja, és fejedbe szökött a tökéletes novella, regény ötlete. Az ujjaid már viszketnek és bizseregnek, annyira szeretnél belemerülni abba a külön kis világba és nekilátni írni, azonban akad egy bökkenő: kik is lesznek a karakterek?

Ezernyi módon neki lehet állni az írásnak: szánt szándékkal, előzetesen mindent megtervezve, fejedben az összes tárolt információval, mellette mindent lejegyeztél, amire csak szükséged lehet... Ugyanakkor teljesen spontán is megcsaphat minket az alkotás szele; bevillan egy szituáció, egy érzelem, megfog egy hangulat, és egyszerűen írni akarnál, minden előzetes vázlat nélkül, azonnal, de leblokkolsz, mikor a folyamat közben a szereplő egyéb jellemzői kerülnének szóba, hiszen fogalmad sincs, milyen az a karakter egyáltalán. Ilyen esetben, hasra ütésre kiválaszthatunk valamit, és írjuk, ami az eszünkbe jut – én az esetek többségében ezt teszem –, esetleg megállunk pár percre ötletelni, vagy ha semmi elképzelésünk nem akad, kérhetünk más(ok)tól segítséget. Ez az akár a zsebünkben is nyugodtan elférő segítség lehet a Character Generator, amit bármikor nyugodtan elővehetünk, hiszen nem kell hozzá internet, csak egy okostelefon és egy csipetnyi angoltudás.

Külcsín és belbecs

A szóban forgó alkalmazás szemnek kellemes narancs-fehér színárnyalatokban vár minden írást kedvelőt. Ahogy az alábbi képeken is látható, most is főbb kategóriák alapján keresgélhetünk megfelelő karaktert magunknak, ezek pedig a következők: a Külső (Appearance – szem- és hajszín, testalkat), a Személyiség (Personality – belső tulajdonságok, zenei ízlés, hobbi és vallás), Gyermekkor (History – szülői ház, vagy ahol felnőtt, családi körülmények, egyéb gyermekkori események és félelmek), és Család/Karrier (Family & Carrier – jelenkori lakás, karrier és családi állapot).


Szerintem ezek alapján a jellemzők alapján egész jó karaktereket kaphatunk, mindegyik pontról készítettem egy képernyőképet, amit alább megtekinthettek. (Katt a képre, és felugrik teljes méretben.)


Mint ahogy látjátok, a nemek között is lehet választani, ezért úgy hiszem, egész szuperül lett megalkotva ez az app, és sok érdekes találatot kidobhat, köztük olyan párosításokat, amikre talán korábban nem is gondoltál. A frissítés gomb segítségével is könnyedén váltogathatsz a lehetőségek között kedvedre, illetőleg emailben is el tudod küldeni az új karaktered jellemzőit.


A Beállítások (Settings) menüben most sem konfigurálhatunk sok mindent kedvünkre, ugyanis csak az alkalmazás-használatról készülő névtelen adatok elküldéséről dönthetünk, viszont a menüsor bal felső részére kattintva legördül az összes felsorolt szempont, ami meghatározhatja a karaktert, így könnyedén válthatunk egyikről a másikra anélkül, hogy vissza kéne lépni a főoldalra.

Véleményem szerint

Úgy gondolom, megadott kritériumok alapján írni mindig kihívást jelent, és én sosem próbáltam ily módon feltálalt, úgymond kész karakterrel dolgozni, és ezt igen nagy feladatnak gondolom, amivel csakis fejlődhet az ember lánya és fia. Ezért egy próbára mindenképp tudom ajánlani, hiszen ingyenes, és a hirdetések (számomra) nem annyira vészesek, hiszen más alkalmazások esetében olykor egész oldalakat elfoglalnak és vadul bukkannak fel pont akkor, amikor amikor lefagy az alkalmazás, és így "véletlenül" még rá is kattintasz...
A Pro verziót most nem gondolom különösen fontosnak, hiszen amellett, hogy nincsenek hirdetések, csak egy Shuffle gombot kapunk pluszban pár fillérünkért, amivel véletlen sorrendben, random dobálja ki a jellemzőket.


* ** *
Hasznos linkek:

vasárnap, május 31, 2015

Az időbeosztásról

Azaz, ami nekem egyáltalán nincs, nem működik, teljes kudarc, és egyszerűen képtelen vagyok rá, hogy normálisan csináljam. A nők a szóbeszéd szerint egyszerre több dologra is képesek figyelni, ez a készség azonban nemes egyszerűséggel nekem vagy nem jutott, vagy nem vagyok nő. *itt a kacaj helye*

Elkezdtem nemrég egy tanfolyamot, ami azzal jár, hogy a délelőttjeimet az iskolapadban töltöm – erről is akartam szót ejteni itt, ahogy még sok más mindenről, ami történt velem az utóbbi időben, mióta "elfelejtettem" az online világba bejegyezni a kis kalandjaimat és egyéb mondanivalómat. Viszont lévén, hogy rettenetes vagyok az időbeosztás terén, valahogy sose jut időm arra, hogy ténylegesen írjak. Elmennek az órák, a napok, hetek, hónapok házimunkával, nasival, játékkal, meg úgy minden mással, és tudom, elég elcsépelt meg röhejes kifogás, de nincs időm, aztán valahogy...

Szó mi szó, eléggé el vagyok most lazulva írás terén – nem mondom, hogy megcsapott az írói blokk, mert ihletem van rendesen, azt mondanám... A fejemben a konkrét jelenet, meg amiről írni akarok, de mégis, egyszerűen valahogy nem tudom megfogalmazni normálisan, valahogy sosem tetszik, és legszívesebben kukába vágnám az egészet. Lehet mondani, hogy túl önkritikus vagyok, de valahogy egy nagy káosz az egész, és talán a fejemben a probléma, mert a gondolataim is elég kuszák, és nem tudom rendesen kifejezni magam; vagy mert folyton ide-oda csapongok, és nem tudom rendesen összekötni a szavakat és a mondatokat, hogy az a tetszetős, pöpec kis cucc legyen belőle, ahogy általában írni szoktam.

Az is eszembe jutott, hogy talán "kinőttem az írást" – ennyi volt, vége, nem megy tovább. Rengeteg dolog történt velem az elmúlt két évben, és észreveszem magamon, hogy folyamatosan változok ezek hatására, éppen ezért gondoltam már arra is, hogy mi van, ha csupán ennyi volt az én nagy írói karrierem? A sztorik a fejemben még mindig szórakoztatnak, szeretem lepörgetni őket magam előtt, de hogy betűk tetszetős bogjába varázsoljam őket, az valahogy most nem megy. Nem vagyok elégedett a mondataimmal, úgy érzem, silányak. 

Ezért inkább csendben maradok, minthogy a saját mércémnél valami sokkalta pocsékabbat adjak ki a kezeim közül, és inkább visszavonultam egy kicsit, ha mondhatok ilyet. A sors fura fintora, hogy amikor erőt veszek magamon, hogy igenis írok valamit, akkor meg a számítógépem rendetlenkedik, mintha a maga az univerzum akarná, hogy inkább fogjam be a lepénylesőmet... 

Ez pedig végtére is nem egy hülye ötlet, mert ha nem tudok semmi értékeset közölni, és legfőképpen olyat nem, ami a saját elvárásaimnak és úgy az átlagos szintemnek megfelelne, marhaságot mondani egyáltalán nincs szándékomban. Egyszer bejött, és jól sikerült, hogy erőltettem az írást, tetszett is, amit akkor összehoztam, most viszont úgy érzem, egyáltalán nem ugyanaz a helyzet; valami változott, valami van a felszín alatt, mert valahogy nincs is kedvem. Most ez egyszerre háborít fel, és hangzik egyfajta istenkáromlásnak, másrészt viszont eléggé rezignált vagyok, kicsit magam mögött hagytam az online világot, úgy mint a blogolást is, és több időt töltök a családommal meg a szabadban. 

Talán csak hisztis vagyok, meg egy úri kisasszony, amiért nem vagyok képes venni a fáradságot és leülni írni, talán csak élményeket akarok gyűjteni egy kicsit, hogy legyen mégis miről szót ejtenem. Most azonban túl ideges vagyok emiatt a hülye tákolmány miatt, hogy miért nem működik valami rendesen 2015-ben, és nem is tudom, hogy a technológiát utálom jobban vagy az embert, amiért képtelen hibátlan és el nem romló kütyüket megalkotni, esetleg túllépni azon, hogy ne a profit legyen a fontos, hanem tegyék jobbá a világot... 

Mivel azonban én csak egy cseppnyi, jelentéktelen porszem vagyok az univerzumban, és nem tudom megváltani a világot, jobban tenném, ha prédikálni, meg bölcselkedni és okoskodni se állnék neki, nem igaz?

 

szerda, március 25, 2015

Olvasókuckó: Sarah E. Boucher – Becoming Beauty

Amikor először hallottam az átdolgozás fogalmáról az irodalomban, őszintén szólva elég szkeptikusan álltam hozzá. Mi vesz rá valakit arra, hogy fogjon egy másik, kész művet, változtasson rajta egyet s mást, aztán valami hangzatos, az eredetihez csengő névvel publikálásra küldje? Minek, miért? Nem tetszett neki az eredeti történet egy-egy cselekménye, amin felbuzdulva azt gondolta, nosza, majd én megmutatom, hogy kell ezt, és megalkotta a saját verzióját? Esetleg – bocsánat, hogy ilyet közzétenni merek – nincs elég kreativitása, hogy egy saját sztorival álljon elő, egyszerűbb a másét szétcincálni? Egyáltalán mik ezek az “újra-, át-, meg-, agyonírók”? Zsenik vagy átlagemberek kicsikét más nézőponttal?

Sarah Elizabeth Boucher Becoming Beauty-ját elolvasva úgy érzem, némileg kicsinyes és előítéletes voltam a műfajjal kapcsolatban, és még tévképzetek is voltak bennem az átdolgozások kapcsán.

* ** *

Forrás: http://www.saraheboucher.com/
Karmok. Hosszúak, koszosak és veszélyesen élesek.

Maga mögött tudva élete legrosszabb napját, ez a következő dolog, ami Bellára vár.
Ha a lány maga volna a tökéletes értelemben vett Szépség – gyönyörű, melegszívű és önfeláldozó –, talán mesés férfivá tudná változtatni ezt a szörnyet, ám ő sosem volt az a varangycsókolgatós típus. Minden vágya ugyanis, hogy egy gazdag nemessel házasságot kötve elmenekülhessen élete sivárságából, és semmi sem állíthatja meg, hogy ezt a hőn áhított célt el is érje. Tulajdonképpen ezért került most ide a Szörnyhöz is.

A Szépség és a Szörnyeteg eme  fantáziadús újramesélésében Bella  érdekházasság iránti eltökéltsége mind a család anyagi forrásait és szerettei türelmét is felőrli. Mérhetetlen önzése miatt a Szörnyhöz küldik őt szolgálni,  ahol Bella komoly választás elé kényszerül: követi-e az álmait, és éli azt az életet, amire mindig is vágyott, vagy képes mindent  kockára tenni valami sokkal  többért?

* ** *

A mű – ahogy a címből is látszik – angolul íródott, én magam is úgy olvastam, illetőleg a fenti fülszöveg saját fordítás (Azért is olyan satnya, mert nem tudok fordítani.), az eredeti Goodreads-en található.  Idegennyelvű irodalom kapcsán mindig félve állok neki az olvasásnak, mert bár mindenki ezt mondja, én egyszerűen nem vagyok képes továbbhaladni, ha egy ismeretlen szóba futok, mert irritál, és elveszi a kedvem az, hogy nem értem. Van, hogy az előzetes javaslat ellenére csak azért is megállok és kiszótárazom az adott részt, ez pedig jelentősen ront magán az olvasói-befogadói élményen.
A Becoming Beauty kapcsán nagyon izgatott voltam, mert tetszett az írónő blogján olvasott ismertető és részletek, a borítóba pedig első látásra beleszerettem – a legtömörebben fogalmazva is muszáj volt elolvasnom, ám a fentiek miatt kicsit nehezen álltam neki. Virtuálisan kézhez kapva cirka egy hónapot váratott magára, mire nekiültem, és egy nap alatt kivégeztem. Nem bántam meg, és örülök, hogy az átdolgozás gondolata – és hogy Bella Bella (Igen, mert az Alkonyat után ez a név nálam automata ideggörcsöt eredményez, és nem azt láttam, hogy Bella=Belle, hanem hogy Bella=be-akarom-zúzni-a-tátott-szájas-fejét-egy-csillogó-sziklával.) – nem vette el a kedvem, ugyanis a kedvenc könyveim közé lépett elő.

A történetről nem tudom, mi mást mondhatnék spoiler nélkül a fenti ismertető mellé, adott egy elkényeztetett, rengeteg hibával megáldott főhősnő, aki a családi helyzetére és a ház körüli tennivalókra fittyet hányva minden idejét arról ábrándozva tölti, hogy egyszer majd sikerül jól házasodnia – már amikor éppen nem az idős apját sanyargatja, hogy vegyen neki egy új ruhát, amivel hódíthat a következő bálon. Manipulatív, önző személyiség, aki mindent elkövet azért, amit akar, és még akkor sem lankad a kapzsisága, amikor a tulajdon édesapja bajba kerül miatta. Bella nem az a tipikus jótétlélek főhősnő, és ezt imádtam! Sokkal könnyebben tudtam azonosulni vele, talán azért is, mert osztozom vele társadalmi helyzeten és egy-két személyiségjegyen, például nagyon mulatságos volt a nagyszájúsága, és hogy nem hagyja magát, a büszkesége miatt csak azért is megmutatja, hogy ő meg tudja csinálni, amit maga elé kitűz.

A többi szereplőre kitérve 


A kedvencem kétségkívül a Szörnyeteg szolgálója, Jack volt. Eleinte nem sok vizet zavart, se nem szimpatikus, de nem is utált figuraként csak úgy eltűrtem, a végére azonban nagyon a szívemhez nőt (Öhm, mert emlékeztetett is valakire?). Imádtam a humorát, noha nem értettem egyet minden tettével, a legtöbb nevetést kétségkívül ő okozta számomra, engem pedig egy jó humorérzékkel pillanatok alatt le lehet venni a lábamról.

Maga a Szörnyeteg kicsit nehezebb dió, ugyanis amikor átesett a nagy "átváltozáson", azt kicsit nem tudtam hova tenni. Ahogy fent is olvasható, megjelenik egyfajta módon, ami engem minimum farkasemberekre emlékeztetett, de levágja a körmeit meg a haját, vesz egy igencsak esedékes fürdőt, és máris Prince Charminggá válik. Hogy? Most én nem figyeltem, esetleg rossz az angolom, és azt ott pont nem értettem, de ez a része egy kicsit hiteltelen volt számomra.

És hogy Bella családjára is kitérjek, együtt tudtam érezni velük, hogy az apjukra vészt hozva egyszer csak elegük lett Bellából, de ahogy végső soron kidobták a házból és száműzték a Szörnyeteghez, az nekem kicsit... erős volt? Nem tetszett? Ez persze lehet, csupán személyes ellenérzés, hiszen én alapvetően nehezen bocsátok meg embereknek teljesen, és egy ilyen tettet nem éppen tudnék tolerálni a saját családommal szemben, úgyhogy ennyiben kicsit unszimpatikusak voltak a szememben, akkor is, ha Bella megérdemelte, amit kapott.

Végeredményben

Nehéz spoiler nélkül beszélnem róla, de kövezzetek meg, kimondom: a szerelmi háromszög nagyon nem tetszett. Követve az írónő közösségi oldalait, azelőtt értesültem erről a szálról, hogy a könyvet elolvastam volna, és picit ez is vett el a kedvemből, mert annyira szétrágott, elmállott elem, hogy már reakciót se tudok rá létrehozni, mert valahogy pofákat vágok, forgatom a szemem, de le is fagy az egész arcmimikám, hogy neeee, mossst koommolyan, mááár meeggiiiinnt??? 
Ellenben imádtam, ahogy megoldotta az egészet a váratlan fordulatokkal és a rengeteg csavarral, így ha pontoznék, mindenképpen maximális pontszámot plecsniznék rá. Külön kedvencem volt még a cselekménybe épített misztikus szál, ami összekötötte Bellát az egyik mellékszereplő Rose-zal. Nem tudtam eldönteni, hogy most reinkarnációról van szó, vagy mi a csuda zajlik itt, pedig javarészt ki szoktam mindent silabizálni... Tetszett a történetvezetés, ahogy az események előrehaladtával a helyére került minden apró részlet, és kész puzzle képet alkotott. 

Soha nem gondoltam volna, hogy valaha is olvasok egy Szépség és a Szörnyeteg átdolgozást, mégis hihetetlenül örülök, hogy erre sor került, és hogy kifejezetten ez a példány keresztezte az utamat. Imádtam minden percét, egyenesen rajongtam érte, és bár magyarul még nem láttam sehol, hogy megjelenne, bár tárt karokkal várom, mert Amerikából talán sose tudom könyv formájában beszerezni, melegen ajánlom bárkinek, aki elboldogul az angollal.

* ** *

Ha a Becoming Beauty felkeltette az érdeklődésed, hozzájuthatsz Amazonon és Goodreads-en, utóbbin rengeteg vételi opciót felsorol, így azokat külön nem linkelem be. Egyéb infóért nézz be Sarah blogjára, imádnivaló stílusával rengeteg szórakoztató bejegyzéssel gazdagítja a végtelen internet világát, és a többi elérhetőségét is ott találod.


Zárásként pedig egy kedvenc idézet a könyvből:

"You're the type that assumes your charms are sufficient to ensure that everything in life will be handed to you. You're the kind that is happy to watch others slave and sacrifice without offering anything in return."
 
"Az a típus vagy, aki azt hiszi, a bájaival mindent elérhet magának. Olyan, aki örömmel néz másokat, amint gürcölnek és feláldoznak neki mindent, míg te semmit nem teszel viszonzásképp."

csütörtök, március 19, 2015

Nézőpontok

Három dolog van, amit nem szeretek – általánosítás, pletyka és bírálat –, mégis űzöm mindegyiket, bármennyire is igyekszem odafigyelni. Próbálok "semleges" maradni, mindig analizálok mindent és reflektálok mindenre, ezért tudom, mennyire képes befolyásolni egy véleményt, vagy ahogy megközelítünk és kezelünk dolgokat, egy rossz nap, egy negatív tapasztalat, vagy éppen az elvakult jókedv. Kicsit nem is tudom... Létezik egyáltalán valóság, igazság?

Ha valami fekete, lesznek, akik mégis fehéret mondanak, gondolom, valóban fehéret is látnak. Miért?

Úgy gondolom, nincs olyan hogy valóság, nem létezik igazság. A világ torz képek keveréke, a saját érzékelésünk sem belátható, hiszen ami egyszer felháborított, évekkel később totálisan nem bír már jelentőséggel; legalábbis teljesen máshogy látom az egészet, másképp vélekedek, így a helyesből sokszor lesz helytelen, a helytelenből meg helyes. Mindenkinek megvan a maga igazságdarabkája és saját valóságszelete, ezek vezérelnek mindnyájunkat, és ez talán nem is baj... Mindenkinek igaza van, és mindenki téved – ez talán helytálló javaslat, no de mégis ki döntheti el azonban? 

Kicsit kusza ez az egész, mert egy vita vagy bármi során mindkét (az összes) fél igazát tudom látni, a tévedésük így elfogathatóvá válik, hiszen az ő realitásuk az ő logikájuk, meg tudom érteni őket akkor is, ha velem ellentétes állásponttal rendelkeznek. Bosszantó ugyan, hiszen amíg valami jogosan sért meg, vagy háborodok fel rajta, a másik nézőpontját tekintve kicsit visszaveszek, mielőtt véresen nekiesnék, így javarészt nem teszem szóvá, ami bánt vagy ami zavar, mert a másik fél álláspontját is meg tudom érteni többnyire. Igaz, kicsit úgy érzem, elnyomom magam, és lehetetlenség az egész, és nem is tudom, mi egyáltalán az abszolút ítélet, ha minden vegyes, lehet minden érthető és belátható.

A nagyobb baj számomra ott kezdődik mégis, amikor általánosít az ember lánya, amikor elítél, bírál.

A véleményünk, a megnyilvánulásunk formája magunkat minősíti, folyvást projektálunk, kivetítjük a saját verziónkat a másikra, aminek következtében felháborító, ha valaki, valami el merészel térni tőlünk. 

Amikor valakit nem kedvelek, a jó tőle egyből rossz, a rossz pedig egyenesen szörnyű, ám ha valaki közel áll hozzám, a jó nagyszerű, rossz pedig nem létezik. 

Ha őszinte akarok lenni, sose tudom, mi egyáltalán a saját véleményem, hiszen a semlegességemben is tudom, hogy elfogult vagyok, így ha valaki azt mondja, "fekete", fogalmam sincs, hogy a fehérben azt látom, amit én látok, vagy csak azt, amit más láttatni akar velem – végtére is rettentő bonyolult és átláthatatlan az egész, nem?

szerda, március 11, 2015

31 nap után: Így jártam életem első blogos kihívásával

Amikor először láttam a Parajunkee blogos kihívását Olíviánál, eldöntöttem, hogy részt fogok benne venni, mert:

  • piszkosul elhanyagoltam a blogom, és egyszerűen ideális löketnek gondoltam ezt, hogy visszarázódjak a rendszeres íráshoz, blogoláshoz;

  • hajlamos vagyok tervezni, elkezdeni dolgokat, de gyakrabban megesik, hogy nem fejezem be, így önmagamat is próbára tehettem ezzel, hogy feszegessem kicsit a saját határaimat, és végre igenis végigvigyek valamit, amit nem csupán 1-2 óra alatt végzek el. 

Ha novellát, egyéb szösszenetet írok, egy nap vagy egy óra, rövid időn belül elkészül az egész, de semmi komolyabb vagy hosszabb projektet nem fejeztem be, ezek többnyire csak elvannak a saját mappáikban a gépemen vagy egyéb tárhelyeken, esetleg minden egyéb vázlat, jegyzet nélkül csak keringenek az elmémben, noha az sem kizárt, hogy elfelejtem az egészet...


Egy perces néma megemlékezés az összes meg nem valósított és teljesen elveszett ötletemről, amik tudom, hogy annyira pöpecek és zseniálisak lehettek volna, ha nem vagyok lusta megírni, megvalósítani őket.


Rengeteg időt, energiát, kreativitást, ihletet pazaroltam el az elmúlt években, és csak remélem, hogy egyszer talán még eszembe jutnak, mert megtörtént már, hogy később csak úgy bevillant, de nem akarok erre adni, hiszen túl nagy rizikó, teljesen spontán, vagy sikerül, és tudok rá emlékezni, vagy nem. Eldöntöttem, hogy sokkal aktívabb akarok lenni, persze a hobbijaim se szeretném elhanyagolni, de idén mindenképpen egy magasabbra szintre akarom vinni az írói képességeim, legalábbis egy ötletet kiválasztani a sok közül, és végre nekiülni annak a förtelmes regényírásnak. Hiszen a fejemben lévő sztorik olyan szuperek, mindig is annyira élveztem őket végigpörgetni magam előtt, és olyan önző dolog, hogy csak én szórakozzak rajtuk, meg akarom osztani másokkal is!

Tegnap egész nap egy fanfictiont olvastam, életem egyik legszebb élményével gazdagított, amiért rendkívül hálás vagyok. Abba belegondolni, hogy én megalkotok valamit, és valaki más ugyanígy érezhet a saját művem kapcsán, valami leírhatatlan, megfoghatatlan csodálattal tölt el, ha képes vagyok megérinteni őket. Ehhez pedig az kell, hogy letegyem a kis fenekem az íróeszközöm elé, és igenis mozgassam a pici ujjaimat, ne csak lustálkodjak egyik sarokból a másikba.

A Parajunkee kihívása véget ért, egyszerre mondom, hogy Hál' Istennek! és hogy Sajnos:(, bár hadd legyek őszinte, hogy kikotyogom, javarészt örülök, hogy végre vége, és kevésbé bánom. A következőkben összeszedem a gondolataimat erről a 31 napos programról, amit olykor a fenébe tudtam volna küldeni, abbahagyni, mégis érzem, hogy nem csináltam hiába, és rendkívül hálás vagyok, hogy részt vettem benne, mert nem csupán tippeket és trükköket adott számomra, magamról is tanultam közben egy s mást.

Emellett végre befejeztem valami komolyabbat is, há!!

Pozitívumok, negatívumok, benyomások

Ami a leginkább szemet szúrt, az a rengeteg módszer és javaslat arra, miként jegyezzem fel a blogos ötleteim, egészen odáig menően, hogyan osszam be jobban az időm, és írjak meg előre, ütemezzek be bejegyzéseket, stb., de azt hiszem, magát a katarzist az a felvetés okozta, hogy minden hónap végén üljek le, és táblázzam be, mit akarok a következő egy hónapban kezdeni a bloggal. Mert most honnan tudjam??

Teljesen spontán vagyok, soha nem szerettem megtervezni semmit, így azt sem, hogy miről írok és mikor, és nem is akarom, nem is fogom, ahogy azon se akarok görcsölni, hányadiknak listázza a kereső a blogom, ha valaki adott szavakra keres a gugliban.
Amikor szerettem volna követőket magamnak, mindig azon kaptam magam, hogy kezdek átmenni hatásvadászba, ezt pedig egyenesen utálom, mert rettentő átlátszó, nem is igazán eredményes, és nem is illik az egész blogos mentalitásomhoz. Mondhatják nyugodtan, hogy szervezetlen, rendezetlen, kelekótya és szétszórt vagyok pocsék időbeosztással, 60 kihívással se fogok változni. Talán csak a hatvanegyedikkel.

Továbbra is szeretnék írni – akkor, amikor kedvem van, amikor beszélhetnékem van, amikor akad mondanivalóm, mert végtére is személyes blog volnék. Kötetlenül teszem közzé a kuszán összeállított betűim, mert nem szeretem, ha valami monoton, ha valami kötelező, ha valamit kell. Annyi, de annyi muszáj van életben, ezen az egy helyen szeretnék önmagam lenni, és úgy csinálni, ahogy az nekem a legmegfelelőbb: tervezet nélkül, a magam szájíze szerint – ahogy esik, úgy puffan. Csak hadd vigyenek a szavak, hadd adjam ki magamból, ami nyomaszt, ami bánt. Hadd legyek őszinte.

Legtöbb esetben mindig csak agyalok, hogy miről írjak és hogyan, ha valami ötletem támad, aztán rendre abba a problematikába ütközöm, hogy "Na ezt és ezt már úgyis megcsinálta más, hiába akarom én is, ha semmi újat nem tudnék mutatni vele", ha pedig engedem, hogy ez a feleslegesség-érzet maga alá temessen, akkor sose csinálnék az ég adta világon semmit. 
A másik nagy bajom, hogy túl előre gondolkodom, és egyszerűen van, hogy egy nap harminc bejegyzést tudnék írni, ha tömérdek ötlet merül fel bennem, máskor pedig semmi kedvem online jönni, és bár a(z előre) tervezés talán nem is rossz, mert tényleg örültem, mikor beütemeztem valamit egy napra előre, és nyugodtan nézhettem a drága sorozataimat, általánosságban sose sül ki belőle semmi jó: a jegyzeteim szépen csak gyűlnek, én pedig azon kapom magam, hogy a napok múlnak, és már hány bejegyzésem lehetne azóta, ha vettem volna a fáradságot...

És néha nem is tudom, miről akarok egyáltalán írni, mert annyi minden kering a fejemben, hogy egyszerűen képtelenség összekapcsolnom a saját gondolataim... Ez a kis mondatom beillik ide, de nem lenne érdemesebb egy külön bejegyzés az egész téma köré? De, de ahhoz meg nincs elég mondanivalóm, hogy... – ilyenkor inkább félreteszem az írást, és szentelem az időt egy-egy hobbimnak. Erre mindenképpen igyekszem odafigyelni, hogy ne gondolkodjak annyira túl, ne agyaljak folyton mindenen, mert hiszem, hogy a sikerhez idő kell, és különösen akkor érhetünk el valamit, ha szívvel-lélekkel űzzük, amit szeretünk – igen, fontos, hogy szeressük. Ha nem szeretnék írni, nem tenném. Ha nem szeretném megosztani az írásaim, nem vezetnék blogot.

Olykor azonban érzem a közösségi oldalak nyomását, hogy az ember minőségét és értékét a lájkokhoz kötik, ekkor picit elmegy a kedvem az egésztől, mert tisztában vagyok azzal, hogy képes megrendíteni az önbizalmam, mellette egyáltalán nem akarok egy ismertséghajhász, követőkre éhes kirakati író lenni. Bár az elismerés fontos, attól nem leszek jobb író, ha több szám van a blogom mellett, alatt vagy fölött, és ugyanígy nem leszek pocsék sem, csak mert jelenleg alig foglalkoznak velem. A visszajelzések egyszerre fontosak és utálatosak, mert egyrészt szuper, ha kapsz valami megerősítést, hogy amit csinálsz, jó, de ha olyan kritikát kapsz, amivel nem értesz egyet, vagy amivel nem tudsz mit kezdeni, csak sértő, azzal nehéz mit kezdeni. Lehetne is erről merengeni, hogy a semmi hozzászólás a jobb, vagy egy olyan, ami ellentmondásos, amitől csak úgy nézel magad elé, és azon merengsz, erre most mit kéne válaszolnom? Igyekszem szem előtt tartani azért ezt a lelkifröccsöt:

Tisztában vagyok az értékeimmel, és nem számít mások véleménye.


Az írásra lefordítva ezt: persze, hogy kell a vélemény, a komment és az nyavalyás like. Mindannyiunkban ott rejlik az éhség a figyelemre, azonban a kapott kritikát tudni kell önmagunk számára is szortírozni és értékelni, és nem szabad hagyni, hogy egy negatív hozzászólás, egy személyes vélemény megsértsen annyira, hogy kételkedjünk magunkban. Nehéz munka ez, mert valahol önbizalommal telve kell lenni, hogy tudom, a munkám jó, nekem megfelel, de mégis szerénynek kell maradnunk, hogy be tudjuk ismerni, ha valami mégis nem stimmel, és elsősorban tudnunk kell elvonatkoztatni magunktól kicsit, hogy beláthassuk a hibáinkat, de ne is legyünk gőgösek, hogy tudjunk fejlődni, alakítani, változtatni.

Ezek után akar még valaki író lenni??


Soraimat zárva...


Sok dologra fényt derített nekem ez a kihívás, többek között arra is rájöttem, hogy butaság csak azért a trendek után menni, mert valami manapság "menő". Idén csatlakoztam a Bloglovinhoz, mert sok blogon láttam, hogy kinn van, és bár napjainkban fontos, hogy különböző közösségi oldalakon elérhetők legyünk, mert sok az igény, úgy gondolom, ez is olyan, mintha megpróbálnánk mindenki kedvére tenni: lehetetlen. Tudom, részben buta hozzáállás, hogy nincs kinn az RSS izévalami a blogomon, mert én nem használom, sőt, nem is tudom, mire való, és őszintén szólva nem is éppen érdekel, de valakinek talán pont az a fontos, és sehogy máshogy nem tudna feliratkozni a blogomra, vagy nyomon követni, mikor van friss tartalom... Mindazonáltal úgy gondolom, hogy kell húzni egy határt, meg kell állni egy pillanatra és elgondolkodni, hogy mi illik egyáltalán hozzánk, mi az, amit biztos használunk, ami tényleg szükséges.

Egy közösségi oldal vezetése rengeteg időbe, energiába telik, és a mindennapi teendők mellett nagyon nehéz úgy intézni, hogy az online kapcsolattartás mellett végezzük a házimunkát, menjünk ide-oda, és még az a napi bejegyzés is meglegyen.
Jelenleg nem járok iskolába, és nincs állásom – ne tessék hinni a reklámnak a tévében, mert nem igazán csökkent annyira az a csúnya munkanélküliség, mint ott beéneklik –, most bizonyára sokan gondolják, hogy enyém a világ, és időm, lehetőségem mint a tenger... Sajnálom, ha csalódást okozom, de nem éppen. Számtalanszor azon kapom magam, hogy felkelek, teszem a dolgom, múlik az idő, aztán megint este van, én pedig alig haladtam valamit, hiába terveztem el.
Amikor volt egy rövidtávú munkahelyem, reggel nyolctól délután négyig dolgoztam, hazaérve szusszantam egyet és ettem, kicsit kikapcsolódtam, aztán fekhettem le – nem igazán volt időm írni, sorozatokat is inkább hétvégén, ha néztem, többnyire csak bámultam magam elé, és azon merengtem, hogy képesek ezt mások húszéveken át csinálni, mert nekem nem megy. Tudok dolgozni, ha kell, vagyis pontosítok: dolgozok, mert muszáj, de elképzelni se tudom, hogy vajon az ember ebbe belejön, és idővel jobban be tudja osztani az idejét, vagy ez olyasmi, amire én képtelen vagyok, vagyis szívni fogok nyugdíjas koromig, és majd csak akkor jutok el oda, hogy meg tudjak írni egy könyvet? Pech, mások könyvet írnak iskola, munka mellett, szóval mégis az én hibám? Inkompatibilis vagyok az időbeosztással és azzal, hogy el tudjak valamit végezni??


A kihívás kapcsán gyakran elkapott a hiszti, és inkább tűnt tehernek, hogy napi szinten posztolnom kell, ó, de még a téma is meg van adva, na de ehhez nekem pont nincs kedvem, engem ne irányítson senki. Az utolsó előtti kihívásos bejegyzésben éreztem jól magam igazán, és bevallom, kicsit fel is támadt bennem az önkritika, hogy valahogy így kellett volna 31 napon át, mert nem vagyok teljesen elégedett minden Parajunkee-s bejegyzésemmel.

Előfordult, hogy fogalmam se volt, mit kezdjek az egésszel, mindazonáltal szeretem terhelni magam, feszíteni a határaimat, és örülök, hogy véghez vittem valamit. Nem akarok bort inni és vizet prédikálni, hogy a negatív meglátásaim ellenére is teljes mértékben ajánlom, hogy vessetek egy pillantást erre az egészre, de mindenből származik valami pozitív, mindenből nyerünk valamit és gazdagabbak leszünk tapasztalattal, praktikákkal, ahogy rutint is szerezhetünk, illetőleg arra is rájöhetünk, hogy mivel értünk egyet, mi való nekünk, mi fontos, és mi az, ami nem.

Arra emlékeztetett, hogy ki vagyok és mi végre blogolok, ennek pedig nagyon örülök, mert a mindennapi katyvaszban és a magánéleti drámákban kicsit elfelejtettem, és kicsit olyan akartam lenni, ami nem vagyok, pedig én most is és mindörökre szeretnék megmaradni az sajátos, egyedi, kötetlen, szabadszájú személyes blog, amiként kezdtem.

szerda, március 04, 2015

31 nap a jobb blogolásért: Teszteld a blogod!

Forrás és tippek a kihíváshoz

A Parajunkee kihívása a végéhez ért, azonban most is kapunk pár hasznos tanácsot – egészen pontosan tíz módszert ajánl nekünk a mai napra, amivel a legutolsó feladatként tesztelhetjük a blogunkat. 

A soron következő tesztelési eszközök mind angol nyelvűek.

  1. Azt mondják, az ideális weblap 3 másodpercen belül tölt be. Ezt könnyen lemérheted magadnak a Website speed test-tel.
  2. A HTML és a CSS kód ellenőrzésére javasolja a  W3C Markup Validatort és a CSS Validatort – ezeket már korábban is kiemelte a Parajunkee. (Viszont én egyáltalán nem igazodom ki rajta...)
  3. A Load Impact-tel az általunk használt szervert ellenőrizhetjük és azt, hogy az mennyire tűri a nagyobb aktivitást. Ezt a tesztet is lefuttattam – noha elég neccesnek mondanám, mert feldobott egy feliratkozós/bejelentkezős ablakot, ez eléggé szúrta a szemem, noha mindenképp pozitívum, hogy kínál olyan opciót, amivel a teszt elvégezhető bármiféle regisztráció nélkül is. Hozzáfűzöm, hogy én egyáltalán nem igazodtam ki ezen a teszten az eredményeket tekintve – talán elő kellene vennem a füzetet, és elmélyülni a szerverek és egyéb webes cuccok világában.
  4. Kíváncsi vagy, hogy néz ki a blogod más böngészőkről látogatva? Csekkold a BrowserShots-ot, ami screenshotokat (pillanatnyi képernyőképeket) készít arról, miképpen jelenik meg az oldalunk a kiválasztott böngészőkön. Maga a teszt elég sok időt vett igénybe, viszont számomra ez tűnt a legérdekesebbnek, bár az ígért 115-ből csak 55 screenshotot mutatott ténylegesen (a többi vagy sikertelen volt, vagy túllépte az időkorlátot), ennek ellenére kíváncsian nézegettem.
  5. A HERA azt ellenőrzi, hogy a blogunk mennyire felel meg az Akadálymentességi Irányelveknek, azaz mennyire hozzáférhető az oldalunk fogyatékkal élő emberek számára.
  6. Az okostelefonok világában a weboldalunk mobil kinézete is rendkívül fontos, a Google Mobile-Friendly Testjével ennek is utánanézhetünk. Én erre mindig nagyon odafigyelek, lévén, hogy mobilt használok főként mindenhez, ezért fel is háborodtam volna, ha nem azt jelzi, hogy a blogom mobilbarát. :)
  7. Az Is My Blog Working több dolgot is megvizsgál, pl. rendben van-e a szerverünk, és hogy a blogunk RSS feedje működik-e. Nekem ez utóbbira ki is adta, hogy nem szuperál, lévén, hogy nem is adtam még hozzá a bloghoz. (Egyáltalán mi is az az RSS, és most komolyan, használja valaki??? *megnyitja a Google keresőt*)
  8. A nem működő linkek felderítését a Broken Link Checker végzi. Ennek a fontosságát már többször kiemelte a Parajunkee a kihívás során – én is többször lefuttattam, viszont egyszer olyan linket is nem működőnek jelzett, amit utána megnézve láttam, hogy semmi baj vele, úgyhogy nem igazán értettem, mi a baja...
  9. A Plugin SEO tüzetesen megvizsgálja a blogunkat, és jelzi a javításra szoruló hibákat. A SEO-ról korábban már szót ejtettem a kihívás során, hogy magyarul keresőoptimalizálást jelent, a Plugin SEO a tesztben viszont sokkal több dolgot ellenőriz a különböző HTML adatoktól kezdve a szerveren át, ami voltaképpen hasznos, mert javaslatokat is ad a probléma elhárítására, azonban hiába, ha nem tudunk angolul...
  10. Ha átfogó statisztikákat szeretnénk látni a blogunkról, mint például látogatottság vagy az olvasóink adatai (nem, helyszín), erre való az Alexa.

* ** *
Igazán érdekes volt kipróbálni ezeket és tesztelni a blogom, mindazonáltal nem éppen láttam hasznát mindegyiknek, sőt míg az egyik azt mondta, az oldalam gyorsan tölt be, egy másik arra figyelmeztetett, hogy túl nagy a főoldalam mérete, ezért mondjuk kevesebb bejegyzést jelenítsek meg, hogy gyorsabban töltsön be...

Kíváncsiságból, mókából is kipróbálhatjuk a fent említett teszteket, és listázott nekem pár "hibát", ami elgondolkodtatott a blogom kapcsán, hogy esetleg jobban bele kéne mélyednem, és vetni egy pillantást a felsorolt bajokra, mert talán bloggerhez képest is túl laikus lennék...??

Mindazonáltal amíg a blogom itt van, és nem keveri el a Blogger, nem igazán aggódom a szerverért vagy bármi másért; ebben a tekintetben csak annyi a dolgom, hogy a bejegyzés megírása után a közzétételre kattintsak, amit előszeretettel meg is teszek, SEO hiba ide, vagy oda.

hétfő, március 02, 2015

31 nap a jobb blogolásért: Agytorna

Forrás és tippek a kihíváshoz

A Parajunkee utolsó előtti feladata számunkra, hogy találjunk ki minimum két új ötletet a blogunkhoz. 


Az online világban ugyanis folyton promotálnunk kell magunkat, ha figyelmet szeretnénk kapni, hiszen nem elég, ha mi tudjuk magunkról, mennyire zseniális témákban blogolunk nap mint nap, szeretnénk, ha ez a tartalom másokhoz is eljutna. Az egyéb fogásaink hamar "kikophatnak", esetleg még önmagunk számára is unalmassá válhatnak ebben a rohamosan fejlődő, virtuális hálóban, ugyanakkor vannak módszerek, amiket rutinosan, a kisujjunkból kirázva végzünk el, másokat más bloggerektől tanulunk el... – mindezek velünk alakulnak, változnak az évek folyamán, és ahogy elvethetünk valamit, ugyanúgy át is alakíthatjuk magát az ötletet.

Új, formabontó tervekkel előállni a blogunk számára a legnehezebb feladat, szinte lehetetlenség. Rengetegen vagyunk a világban, és talán nem túlzok, ha azt mondom, nincs is olyasmi, amivel valaki más már ne rukkolt volna elő, ne csinálta volna meg bármilyen formában előttünk, de az is megesik, hogy akár egymástól függetlenül lyukadunk ki ugyanoda, vagyis két, egymásról nem tudó blogger véletlenül egyazon témáról ír hasonló időben.

Van is kedvenc idézetemre erre, rendkívül találó:

"No such thing as original thought. We are shadows of stars that burned before our time"  - Tom Hiddleston

Nincs olyan, hogy eredeti gondolat. Árnyékai vagyunk csupán olyan csillagoknak, amik jóval előttünk elégtek. 


Bevallom, néha elszontyolodom, ha úgy közelítem meg, mindegy, mit csinálok, úgyis megcsinálta más, s talán míg az én fejemben megszületik a gondolat, valaki a világ egy másik szeletében akár éppen megvalósítja. Ilyenkor kicsit elkedvtelenít, hogy nincs értelme írnom, nincs értelme rajzolnom, fotóznom, hiszen egy világban élünk, ugyanaz az ég borul ránk, össze vagyunk kapcsolódva; együtt élünk, ugyanazt éljük át, ugyanabból a "halmazból" táplálkozunk. Ha egy zenekarról akarok fanficet írni, az egész olyan, mintha egy adott konténer tartalmából válogatnék; vannak bizonyos elemek, amik hasonlóak lesznek az én írásomban valaki totálmás fanficéhez, aki talán nem is ugyanarról a zenekarról regélt, mint én.


Mindig is szerettem volna egyéni lenni, valamit csak egyedül csinálni – voltaképpen ez a mániám, jó lett volna, ha rajtam kívül nincs senki abban az egyetlen valamiben, csak én. Viszont sokan blogolnak, sokan írnak, sokan fotóznak. Amennyire hasonlóak tudunk lenni, annyira különbözünk, ezt pedig a saját bőrömön ott tapasztaltam, mikor egy megadott prompt alapján írtam egy Marvel fanfictiont. Adott volt a szituáció, a szereplő mindannyiunknak, és bár előfordult, hogy többen feldolgoztak egy promptot, az eredmény mégis mindig más lett. Ahogy az egyéniségünk, az egész lényünk más, egyedi, úgy a blogunk is lehet az, és már alapjáraton a fogalmazásmódunk sem egyezhet száz százalékosan másokéval.


Néha az ötletek csak úgy elárasztanak, máskor bármennyire is kínzom az agyam, képtelen vagyok előrukkolni akármivel – ez ezzel jár.

A Parajunkee azonban most is ellát bennünket pár hasznos tippel:

  • Ötletelj új helyen. Lépj ki a megszokott világodból, hagyd magad mögött a korlátaidat – csak a jegyzetfüzeted ne.
  • Nézz szét magad körül. Menj el egy múzeumba, vagy egy kisebb üzletbe, figyeld meg, hogyan rendeznek be kirakatokat – mindezeket a kreatív ötleteket adaptálhatod a saját blogodra.
  • Ne erőltesd. Ha nem tudsz előrukkolni semmi újjal, csak lazulj el, pihenj egy kicsit – Rómát sem egy nap alatt építették.
  • Írd le. Mindegy, mi az, jegyezd fel, ami az eszedbe jut. A dolog kulcsa, hogy ne kezdj el szerkesztgetni és felülbírálni magad, csak add ki magadból – ezt hívják "szemétlerakásnak".
  • Ha teheted, szervezz találkozót más bloggerekkel. Nincs is jobb, mint egy laza ötletdömping egy finom kávé, tea és süti mellett – beszélgetésekből spontán születnek a legjobb dolgok.


Mindazonáltal nem szabad figyelmen kívül hagynunk a következőket:

  • fő a kényelem és legyél kipihent,
  • ne gondold és ne analizáld túl, csak vesd papírra, ami eszedbe jut,
  • szánj időt a kreatív ötletelésre, aztán tedd félre, majd térj vissza hozzá, miután kiszellőztetted a fejed.

* ** *

Ami engem illett, ritkán szoktam azzal a céllal leülni, hogy most mindenképpen meg kell szülnöm egy ötletet. Az gyakrabban megesik velem, hogy előrukkolok valamivel, aztán észreveszek másnál valami hasonlót, ilyenkor vérzik az agyam, hogyan alakítsam át, viszont az esetek többségében inkább félreteszem. Most elég sok az inspirációm, már-már pillangókként röpdösnek az ötletek a fejemben; ezeken aktívan gondolkodom, hogy mennyire illenének a bloghoz, mennyire tudnám rendesen csinálni, illetve hogy egyáltalán kivitelezhető-e. 

Mindazonáltal én inkább a cselekvés híve vagyok, az esetek többségében nem gondolkodok annyit, csak csinálom, különösen, ha van rá ihletem, a többi pedig kialakul útközben, elvégre a blogolás is ugyanolyan spontán voltaképpen, mint maga az élet.